گرمی مغان در مسیر تبدیل به یکی از قطب های صنعتی استان اردبیل

ابراهیم امامی فرماندار گرمی مغان در گفت و گویی با خبرنگاران ایرنا برای تشریح خدمات دولت در این منطقه گفت: با بهره برداری از فاز نخست کارخانه شیرآلات قهرمان نخستین گام برای رسیدن به این هدف برداشته شده است.
وی بیان کرد: فازاول کارخانه شیرآلات قهرمان با حضور معاون امور مجلس رئیس جمهوری راه اندازی شد و 400 نفر به صورت مستقیم در این کارخانه مشغول به کار شدند.
وی اضافه کرد: سرمایه گذاری در کارخانه شیرآلات قهرمان برای اجرای فازهای بعدی شروع شده و دولت هم برای تامین زیر ساخت های آن بالغ بر 100 میلیارد ردیال هزینه کرده است.
امامی بیان کرد: این کارخانه با یک هزار میلیارد ریال سرمایه ثابت و 600 میلیارد ریال سرمایه درگردش راه اندازی شده و مقدمات راه اندازی فازهای بعدی هم با 600 نفر اشتغال در حال انجام است.
فرماندار گرمی با اشاره به رایزنی برای راه اندازی کارخانه شیرآلات اویسا بیان کرد: مقدمات واگذاری زمین به این واحد تولیدی انجام شده و با راه اندازی آن زنجیره ای از صنایع شیرآلات بهداشتی در گرمی مغان ایجاد خواهد شد.

** طرح های اشتغالزایی دولت در شهرستان گرمی مغان
فرماندار گرمی مغان همچنین درباره برنامه دولت برای اشتغالزایی در این شهرستان افزود: دولت از محل اعتبارات ملی ، استانی، تملک دارایی و اعتبارات حوادث طبیعی نزدیک به چهار هزار و 400 میلیارد ریال در این شهرستان هزینه می کند.
وی بیان کرد: تا کنون دولت در چهار محور در قالب ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و بحث اشتغال فراگیر، اعتبارات روستایی و عشایری و مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت می کند که تا کنون در این شهرستان 199 طرح با اشتغالزایی یک هزار و 149 نفر با اعتبار 650 میلیارد ریال به بانک ها برای دریافت تسهیلات معرفی شده است .
امامی با اشاره به سهم شهرستان از تسهیلات مشاغل خانگی بیان کرد: سهم شهر ستان از تسهیلات مشاغل خانگی 10 میلیارد و 500 میلیون ریال می باشد که جهت آن به سمت صنایع دستی سوق داده شده و تاکنون در حوزه فرش دست بافت 93 طرح به بانک ها معرفی شده است ، ضمن اینکه 64 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال نیز به مددجویان کمیته امداد پرداخت شده است.

** احداث بزرگترین سد خاکی شمال غرب ایران در گرمی مغان
امامی در باره طرح های در دست اجرا در شهرستان گرمی بیان کرد: احداث سد عمارت بعنوان بزرگترین سد خاکی شمال غرب کشور یکی از طرح های اساسی این شهرستان است که با وجود شروع در سال 85 عملیات اجرایی آن در دولت تدبیر و امید سرعت یافته و هم اکنون75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد .
وی افزود: این سد با هدف تأمین آب شرب و کشاورزی منطقه با ظرفیت ۱۸۵ میلیون مترمکعب اجرا شده و با تکمیل آن 14 هزار هکتار از زمین های دیم شهرستان به آبی تبدیل می شود .
امامی گفت: سد عمارت تا سال ۹۲ با محدودیت اعتباری مواجه بود اما در دولت تدبیر و امید و تخصیص اعتبار برای از محل اعتبارات مهار آب های مرزی، عملیات اجرایی آن شتاب گرفت وتا سال اینده به بهره برداری می رسد.
فرماندار گرمی با اشاره به عملیات اجرایی سد تازه کند اظهار کرد: این سد با 93 درصد پیشرفت فیزیکی آماده آبگیری است و عملیات اجرایی آن تا چهار ماه آینده به پایان می رسد و 101 روستا هم از این طریق از آب سالم و بهداشتی بهره مند می شوند.
وی اضافه کرد: ساماندهی رودخانه بالهارود، اجرای سد سینه سر با اعتبار 500 میلیار ریال و احداث سه سد معیشتی با 120 میلیارد ریال نیز از طرح های مهم آبی شهرستان است که اجرای آنها پیگیری می‌شود.
امامی ادامه داد: برای تعیین تکلیف سد کلاسر هم که سالیان سال است به رغم هزینه کلان راکد مانده اقدام اساسی انجام شده تا تکلیف اجرای آن مشخص شود.

** خدمات عمرانی دولت در شهرستان گرمی مغان
فرماندار گرمی خدمات دولت تدبیر و امید برای گازرسانی به روستاها را یادآور شد و گفت: دراین دولت 172 روستای گرمی از نعمت گاز بهره مند شدند که بیشتر از عملیات گازرسانی در 35 سال گذشته به این شهرستان است.
امامی بیان کرد: در آبرسانی به روستاها هم خدمات دولت قابل تحسین است و در حال حاضرتلاش می شود تا با افتتاح فاز اول مجتمع آبرسانی موران 64 روستا از آب سالم و بهداشتی بهره مند شوند.
فرماندار گرمی وضعیت راه های گرمی را نامناسب دانست و گفت: بالغ بر 250 میلیارد ریال طرح عمرانی در این شهرستان در دست اجرا است که با تکمیل آن وضعیت راههای شهرستان سامان می یابد .
امامی گفت: چهار بانده کردن ورودی شهر گرمی و ساماندهی ورودی گرمی به طول پنج کیلومتر در حال اجرا است که در 6 ماهه سال آینده تکمیل می شود .
وی بیان کرد: تعریض و بهسازی راه آصلی گرمی -انگوت هم از طرح های در دست اجراست که چهار کیلومتر آن آماده برای روکش آسفالت است.
فرماندار گرمی سرمایه گذاری در بخش کشاورزی را یادآور شد و گفت: در حوزه کشاورزی اقدامات مهمی در زمینه پایاب سد گیلارود در مساحت 630 هکتار با سرمایه گذاری 160 میلیارد ریال انجام شده است .
به گفته وی ، این طرح در قالب تعاونی های مردمی با 200 نفر عضو در حال اجراست، 85 درصد هزینه های این طرح از سوی دولت و 15 درصد آورده تعاونی می باشد.
امامی تغییر الگوی کشت در گرمی را مورد تاکید قرار داد و گفت: ایجاد باغ در اراضی شیب دار در این شهرستان شروع شده و بالغ بر 60 هکتار باغ پسته ایجاد و در 30 هکتار زمین کشاورزی گرمی نیز زعفران کشت شده است.
وی ادامه داد : برای توسعه کشاورزی و حوزه های آبریز شهرستان هم نزدیک 30 میلیارد ریال هزینه شده و در زمینه توسعه کشت گلخانه ای و گیاهان دارویی نیز اقدامات خوبی در حال انجام است.
فرماندار گرمی با اشاره به طرح های برقرسانی در این شهرستان از راه اندازی اولین نیروگاه CHPاستان و شمالغرب کشور در بخش انگوت خبر داد و گفت: این نیروگاه به ظرفیت 5.6 مگاولت با سرمایه گذاری بخش خصوصی به میزان 120 میلیارد ریال با هدف تولید برق راه اندازی شده است ضمن اینکه از بخار و گاز سی او 2 ان نیز در کشت گلخانه ای استفاده خواهد شد.
امامی بیان کرد: سرمایه گذار این واحد قصد سرمایه گذاری در طرح نیروگاهی دیگر در این شهرستان را دارد و اقدامات ابتدایی در این زمینه در حال اجراست.
وی اضافه کرد: راه اندازی مجموعه گلخانه ای آنگوتلار ، تکمیل فاز اول مجتمع موران و آبرسانی به 64روستا ، آسفالت ریزی راه 18 روستا تبدیل بخش موران به شهر، راه اندازی اینترنت نسل چهارم ، تامین زیر ساخت های مورد نیاز منطقه آزاد تجاری و صنعتی ، پیگیری طرح کریدور شمال استان، را ه اندزی مجتمع پتروشیمی و را ه اندازی 2 ناحیه صنعتی انگوت و موران تحت عنوان شهرک های صنعتی از جمله طرح های در دست اجرا در این شهرستان می باشد.
فرماندار گرمی به ظرفیت های گردشگری این شهرستان اشاره کرد و گفت: گردشگری روستایی و عشایری در این استان دارای ظرفیت برای سرمایه گذاری است.
امامی همچنین دریاچه گیلارلو گرمی مغان را نیز از جمله استعدادهای کم نطیر گردشگری این شهرستان ذکر کرد و افزود: قرار است در کنار تاسیسات تفریحی انواع رشته های ورزشی آب و هیجانی در این منطقه راه اندازی شده و این سد به سایت ورزش های آبی استان تبدیل شود.

** افتتاح 51 طرح عمرانی و اقتصادی در گرمی مغان در دهه فجر
فرماندار گرمی همچنین گفت: 51 طرح اقتصادی و عمرانی در این شهرستان در دهه فجر ا فتتاح خواهد شد.
امامی افزود: کمپ گردشگری برزند ، فاز اول پایاب سد گیلالو ،افتتاح 2 مدرسه ،گازرسانی به 42 روستا ، واحد بوجاری و بسته بندی بذر، پنج واحد خانه بهداشت ، آبرسانی به کارخانه شیرآلات قهرمان و آبرسانی به هشت روستا از جمله طرح های قابل افتتاح در این شهرستان می باشد .
وی بیان کرد: در مجموع برای اجرای این طرح ها 420 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
وی خدمات دولت تدبیر و امید برای گازرسانی به روستاها را یادآور شد و گفت: دراین دولت 172 روستای گرمی از نعمت گاز بهره مند شدند که بیشتر از عملیات گازرسانی در 35 سال گذشته به این شهرستان است.
گرمی مغان در یکصد کیلومتری شمال اردبیل درهمسایگی جمهوری آذربایجان واقع است.
گفت و گو : یعقوب شاددل / سیفعلی موسی زاده
/6016/7110
انتهای پیام

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *