وضعیت اشتغال در ملایر رضایت بخش نیست

به گزارش اخبار سازمان صنایع و معادن خراسان رضوی به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛"اشتغال" همان بذری است که شکوفایی آن شکوفایی جامعه را به‌دنبال دارد و ضعف آن زردی و خشکی ریشه نشاط و بروز مشکلاتی مثل آسیب‌های اجتماعی در بدنه جامعه می‌شود بنابراین اینکه این موضوع در زمره سرفصل‌ها و برنامه‌های خرد و کلان مدیریتی مسئولین کشور قرار گیرد از بدیهیات است اما باید در برنامه‌ریزی برای این موضوع زیرساخت‌ها و ظرفیت‌ها نیز مورد توجه قرارگیرند.

 

شهرستان‌ها و استان‌ها به قراخور شرایط جغرافیایی و ظرفیت معادن و نیروی انسانی و زیرساخت‌های راه و گردشگری هریک می‌توانند برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری متفاوتی در کاهش بیکاری و رشد اشتغال داشته باشند.

 

شهرستان ملایر یکی از شهرستان‌های استان همدان است که از ظرفیت‌های مطلوبی در زمینه گردشگری، کشاورزی، و صنایع دستی برخوردار است به همین علت در این فرصت گفتگویی با نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی تر تیب دادیم تا از وضعیت اشتغال استان و راهکارهای احتمالی که می‌توان در جهت تقویت زیرساخت‌ها و ظرفیت‌ها از آن بهره برد کسب اطلاع کنیم.

 

محمدکاظمی در گفتگو با خبرنگارنافع،با بیان اینکه وضعیت اشتغال در شهرستان ملایر متأثر از فضای عمومی حاکم بر اشتغال کشور چندان وضعیت مناسبی ندارد اظهار کرد: اگرچه اشتغال در ملایر مثل دیگر نقاط کشور دچار مشکلاتی است اما با اقداماتی که دولت یازدهم در این زمینه داشت از روند صعودی آن در این سال‌ها جلوگیری شد.

 

وی با بیان اینکه بنده به‌عنوان نماینده مردم ملایر در این مدت پیگیر احیاء واحدهای تعطیل و نیمه‌تعطیل با همکاری مدیران استانی بوده‌ام گفت: ثمره یکی از این پیگیری‌ها راه‌اندازی فاز ننخست کارخانجات فولاد آلیاژی بوده که امروز توسط معاون وزیر افتتاح خواهد داشت.

 

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در بخش کشاورزی ملایر با کاهش اشتغال مواجه نبوده اما برداشت‌های غیرمجاز از منابع زیرزمینی باعث افت منابع آبی و افت کشاورزی بوده اگرچه با همین شرایط هم سال گذشته در دو محصول گندم و انگور ثمرات پرباری در شهرستان رقم خورد.

 

وی افزود: اشتغال در بخش‌های صنعت و تولید در شهرستان ملایر مانند دیگر نقاط کشور به دلیل تحریم‌ها دچار نقاط ضعف و مشکل شده‌است همچنین عدم بروزرسانی سیستم ‌های جدید تولید و عدم ورود ماشین آلات جدید و مواد اولیه در این موضوع مزید بر علت شده‌است.

 

کاظمی در ادامه عدم همراهی و همکاری مناسب بانک‌ها را علت دیگری در رکود کار واحدهای صنعتی و تولیدی برشمرد و افزود: البته مدیران استانی در این راستا تلاش‌هایی داشته‌اند و در ستاد تسهیل استان پیگیر رفع مشکلات واحدهای تعطیل و نیمه‌تعطیل بوده اند که موفق به بهبود نسبی در این زمینه شده ایم. 

 

وی با بیان اینکه استان همدان و به‌ویژه شهرستان ملایر در بخش تولید و خدمات (فنی و مهندسی) دارای امکانات و شرایط مطلوبی است تبیین کرد: گواه این مدعا همکاری اتاق بازرگانی با کشورهای اروپایی و آفریقایی در حوزه صادرات خدمات و فناوری‌ها است اما در آینده بیشتر می‌توانیم برای پیشبرد این هدف گام برداریم و مشکلات و مضایغ جذب سرمایه‌گذاری را رفع کرده وز مینه بهبود وضع اشتغال را فراهم آوریم.

 

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ظرفیت‌های استان همدان و شهرستان همدتن ظرفیت‌های مطلوبی در حوزه اشتغال وجود دارد که ما تلاش می‌کنیم در راستای به‌کارگیری ظرفیت ها و اشتغالزایی گام‌های مؤثری برداریم و همانطور که پیشرفت پتروشیمی و صادرات کالاهای غیرنفتی را دنبال کرده‌ایم به توسعه سایر ظرفیت‌ها در دیگر بخش‌ها نیز اقدام کنیم.

 

وی در ادامه به ظرفیت‌های گردشگری در شهرستان ملایر اشاره و تشریح کرد: طظرفیت شهر گردشگری سامن یکی از پتانسیل‌های بالقوه گردشگری در این شهرستان است که در دیدار سال گذشته رئویس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیگیری آن بودیم که حفاری و استفاده از ظرفیت گردشگری و بازدید ازین شهر زیرزمینی هرچه سریعتر فراهم شود.

 

 کاظمی ادامه داد: این درخواست مورد موافقت قرار گرفت و مقرر شد این شهر زیریزمینی به صورت پایگاه گردشگری مورد بازدید علاقمندان قرار گیرد که امیدواریم به زودی این شاهد این اتفاق باشیم.

 

وی تإأکید کرد: تپه نوشیجان، خانه لطفعلی خان، فضای سنتی روستاهای قدیمی پارک قدیمی، بازار و ..از دیگر ظرفیت‌های گردشگری شهرستان ملایر هستند که اگر مورد توجه و تقویت قرار گیرند در جذب گردشگران و درآمدهای داخلی و خارجی نقش مؤثری خواهند داشت.

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *