معجزه شفر در استقلال

شهروند: انگار قرار است اتفاقات ‌سال گذشته باز هم برای آبی‌پوشان پایتخت تکرار شود. استقلال ‌سال گذشته هم نیم‌فصل اول را ناامیدکننده گذراند، اما از نیم‌فصل دوم به بعد روند حرکتی این تیم آن‌قدر خوب شد که آبی‌ها عنوان نایب‌قهرمانی لیگ را به دست آوردند. امسال نیز با نمایش‌های اخیر استقلال بارقه امید در دل هواداران این تیم روشن شده است تا مثل ‌سال گذشته جبران ناکامی‌های نیم‌فصل را کنند.
اصلاحات آلمانی در استقلال
بعد از شکست استقلال مقابل پارس‌جنوبی شمارش معکوس برای برکناری علیرضا منصوریان آغاز شد. نتایج ضعیف استقلال تا هفته ششم بالاخره طاقت آبی‌ها را طاق کرد و با تساوی خانگی مقابل ذوب‌آهن، باعث برکناری منصوریان شد. وقتی وینفرد شفر از میان گزینه‌های سرشناس به‌عنوان سرمربی استقلال انتخاب شد، کمتر کسی به موفقیت او در این تیم امیدوار بود اما پیرمرد آلمانی با تیمی که خودش نبسته، استقلال را از قعر جدول به رتبه ششم رساند. هواداران دلزده استقلال حتی وقتی تیم محبوبشان با وینفر شفر دربی را باخت، باز هم به حمایت از او پرداختند تا روزهای خوب استقلال برسد. صعود استقلال به مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی آن هم در شرایطی که پرسپولیس از گردونه این مسابقات حذف شد، نشان می‌دهد که شفر توانسته اصلاحاتی را در مدت کوتاه حضورش در این تیم ایجاد کند.
خداحافظی با بحران
اگرچه تیم فراز کمالوند از نظر مالی شرایط خوبی ندارد اما همچنان در میانه جدول قرار دارد و حریف سرسختی است. صنعت نفت همان تیمی است که پرسپولیس را در جام حذفی کنار زد و پیروزی مقتدرانه استقلال مقابل این تیم نشانه ضعف تیم کمالوند نیست بلکه نشان از رسیدن روزهای خوب‌های استقلال است. بی‌شک هواداران استقلال همیشه فوتبالی که در این بازی از تیم محبوبشان دیدند را طلب می‌کنند. فوتبالی روان با پاس‌های کوتاه و برنامه‌های متنوع برای گلزنی. دیگر تنها امید استقلال برای رسیدن به گل سانترهای خسرو حیدری نیست و با این‌که شفر مدت کوتاهی است که با این بازیکنان آشنا شده شناخت کاملی از توانایی‌های آنها به‌دست آورده است. آنچه باعث امیدواری هواداران استقلال شده فقط نتیجه پرگل مقابل صنعت نفت نیست. شادابی این روزهای آبی‌پوشان نشان می‌دهد آنها با بحران خداحافظی کرده‌اند و در تمام خطوط به شرایط ایده‌آلی رسیده‌اند. حالا روزهای سخت شفر و استقلال برای شناختن همدیگر به پایان رسیده و پیرمرد شوخ‌طبع آلمانی حسابی بین بازیکنان محبوب شده و آنها هم به خوبی دریافته‌اند که شفر از آنها چه می‌خواهد.
استقلال و تغییر معادلات در نیم‌فصل دوم
اگرچه استقلال در نیم‌فصل دوم‌ سال گذشته هم با علیرضا منصوریان روزهای خوبی را سپری کرد، اما اتفاقات پایان فصل و شکست سنگین مقابل العین باعث تلخکامی آبی‌ها شد. آنها نزدیک به یک دهه است که تیمشان را اسیر در چرخه مربیان ایرانی می‌دیدند و فقط با امیر قلعه‌نوعی توانستند طعم موفقیت را بچشند. حالا آنها با شفر آلمانی سرشار از حس امیدواری شده‌اند. حسی که مدت‌ها بود از سکوهای آزادی هنگام میزبانی بازی‌های استقلال رخت بسته و ناامیدی نمی‌گذاشت انرژی مثبتی از هواداران به بازیکنان برسد، اما استقلالی‌ها این روزها حالشان خوب است. می‌دانند و می‌بینند که وضع امروز تیم محبوبشان حاصل تغییراتی است که وینفرد شفر به تدریج در استقلال ایجاد کرده است.  نتیجه تحولات شفر در بازی‌های اخیر استقلال کاملا نمایان بوده اما در بازی با صنعت نفت آبادان به اوج خود رسید. استقلال اگرچه از ابتدای لیگ خط دفاعی خوبی داشت اما حالا می‌تواند مدعی باشد که در خط میانی و حمله هم تیمی زهردار است و به ثبات قابل قبولی رسیده است. آبی‌ها می‌توانند امیدوار باشند که با ادامه این روند آمار ضعیف گلزنی این تیم هم بهبود پیدا کند و به تیمی گلزن بدل شود. منحنی رو به رشد این استقلال احتمالا تا قهرمانی در جام حذفی نیز بالا خواهد رفت و با مرور آنچه شفر و شاگردانش خلق کردند، می‌توان منتظر ماند که استقلال با حفظ شرایط کنونی به جام برسد و سهم بزرگی از فصل جاری ببرد. اگرچه استقلال در زمان مربیگری منصوریان امتیازات زیادی را از دست داد و نمی‌تواند امیدی به قهرمانی در لیگ داشته باشد اما این توانایی را دارد تا نیم‌فصل دوم را جذاب‌تر کرده و معادلات بسیاری را تغییر دهد. در واقع شفر نه‌تنها توانسته از نظر فنی اصلاحاتی را در استقلال ایجاد کند، بلکه روابط بازیکنان را هم با یکدیگر بهبود بخشیده و روحیه تیمی را بین آنها تقویت کرده است.
ورمزیار: استقلال می‌تواند جلوی پرسپولیس را هم بگیرد
پیشکسوت باشگاه استقلال که ریاست آکادمی این باشگاه را هم برعهده دارد از روند رو به رشد این تیم ابراز رضایت می‌کند. صادق ورمزیار درباره شرایط این روزهای استقلال به خبرنگار «شهروند» می‌گوید: «حضور مردم در ورزشگاه و نتایجی که استقلال کسب می‌کند نشان‌دهنده پیشرفت فوق‌العاده این تیم است. استقلال هم از نظر بدنی و هم از نظر توان فنی در شرایط بسیار خوبی قرار گرفته و با ابتدای فصل قابل قیاس نیست. درواقع استقلال پیشرفت چشمگیری داشته و به سادگی می‌تواند با ٢پلن بازی کند. همه ما قبلا می‌دیدیم که استقلال برای حمله کردن برنامه‌ای جز سانتر از جناحین ندارد اما این تیم از زمان حضور شفر توانایی حمله در عمق را هم به دست آورده و این نشان از بهبود وضع این تیم دارد.»  ورمزیار ادامه می‌دهد: «شفر با وجود سن و ‌سال بالایی که دارد خود را با علم روز هماهنگ می‌کند. او سرمربی‌ای است که اجازه نمی‌دهد کسی دستش را بخواند. او در استقلال از نظر مالکیت توپ تحول بزرگی ایجاد کرده و همین یکی از دلایل مهم موفقیت استقلال است. ما در جریان بازی‌های این تیم می‌بینیم که بازیکنان به ندرت توپ را لو می‌دهند و اگر هم این اتفاق رخ دهد بازیکنان برای گرفتن توپ تلاش می‌کنند. به نظر من دیسیپلین آلمانی شفر با خلاقیت ایرانی همراه شده و شرایط استقلال را بهبود بخشیده است. حالا تماشاگران این تیم هم بازی زیبا و موقعیت گل می‌بینند هم گل. استقلال در جام‌ حذفی شانس زیادی برای قهرمانی دارد و در لیگ هم با ادامه این روند و امتیاز از دست دادن توسط پرسپولیس می‌تواند جلوی این تیم را هم بگیرد.»

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *