فعالیت5 گروه برداشت اطلاعات ژئوشیمیایی و ژئوفیزیک هوایی در خراسان شمالی

به گزارش اخبار سازمان صنایع و معادن خراسان رضوی به نقل از ایرنا دکتر جعفر طاهری یکشنبه در بازدید از فعالیت های فنی و اجرایی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق اظهار کرد: هم اکنون 3 اکیپ برداشت اطلاعات ژئوشیمیایی در منطقه مانه سملقان و راز و جرگلان و 2 اکیپ زمین شناسی در منطقه بجنورد و آشخانه و اکیپ های برداشت و پشتیبانی عملیات پروازی ژئوفیزیک هوایی در منطقه شیروان استان خراسان شمالی حضور دارند.
وی گفت: با هماهنگی های صورت پذیرفته بین مقامات استان و کشور حجم قابل توجهی اقدامات فنی در حوزه زمین شناسی و اکتشاف در استان خراسان شمالی در دست انجام است که در آینده توسعه و تحقق بیشتری پیدا خواهد کرد.
وی اظهار کرد: بزودی شرکت های پیمانکاری حفاری مغزه گیری در مناطق امید بخش عملیات حفاری مغزه گیری در راستای شناخت ذخایر تحت الارضی فعالیت خود را زیر نظر کارشناسان سازمان زمین شناسی آغاز خواهند کرد.
طاهری لزوم توجه به مطالعات مخصوصا مباحث مخاطرات زمین شناسی در استان خراسان شمالی اشاره کرد و افزود: مباحث مختلف اکتشافی در این استان را با توجه به جذب اعتبارات تخصیص یافته بسیار موثر دانست.
طرح برداشت اطلاعات ژئوفیزیک هوایی به روش الکترومغناطیسی که به همت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی اجرا می شود ذخایر عمقی معدنی کشور و همچنین پتانسیل آب های کارستی مورد اکتشاف و بررسی قرار می گیرد.
عملیات ژئوفیزیک هوایی و سایر عملیات اکتشافی اخیر از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی در سال های گذشته تامین اعتبار گردیده است.
هشت هزار کیلومتر مربع گستره این استان که 34 هزار کیلومتر خطی پرواز خواهد شد در مدت 3 تا 4 ماه زیر پوشش کامل این اکتشافات قرار خواهد گرفت که البته شرایط جوی نامساعد ممکن است در بعضی مواقع این عملیات را با کندی مواجه سازد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی نیز بازدید از فعالیت های فنی و اجرایی این اداره کل را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و اهمیت شناخت زمین و گنج های پنهان آن را در راستای تولید ثروت در مناطق محروم مهم توصیف کرد.
محمد حسین علی نیا آمادگی مجموعه استانداری و دستگاه های اجرایی استان را جهت رونق فعالیت های زمین شناسی و اکتشافی استان اعلام کرد.
مسئول نمایندگی این اداره کل در استان خراسان شمالی هم گفت: به دنبال گسترش فعالیت های اکتشاقی و زمین شناسی در استان لزوم آشنایی بیشتر با فعالیت های فنی سازمان احساس می شد.
حسین زاده اظهار کرد: با دعوت قبلی تعدادی از مدیران دستگاه های اجرایی این استان از اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق بازدید شده و با فعالیت های فنی و اجرایی آشنا شدند.
یحیی نیکدل رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی به لزوم اکتشافات ناحیه ای در مناطق مختلف استان اشاره کرد و خواستار تسریع در تکمیل اکتشافات استان در راستای اعتبارات سفر مقام معظم رهبری به استان گردید.
7186/6042 خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سید حسین قدسی

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *