توسعه همکاری‌ها و اکتشافات نفت و گاز محور رایزنی مقامات ازبکستان و افغانستان

به گزارش اخبار سازمان صنایع و معادن خراسان رضوی به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، در چارچوب مذاکرات مقامات وزارت بازرگانی ازبکستان با نماینده ویژه رئیس جمهور افغانستان، طرفین در مورد گسترش همکاری‌ با کشورهای آسیای مرکزی و روسیه و اکتشاف منابع جدید نفت و گاز در این کشور توافق کردند.

مقامات 2 کشور امکان اجرای طرح‌های مشترک برای آغاز اکتشافات زمین شناسی معادن هیدروکربوری در قسمت شمالی افغانستان را بررسی کردند.

 2 طرف درباره تسریع اجرای طرح‌های راهبردی مهم مانند ساخت راه آهن «مزار شریف- هرات» و خطوط انتقال برق «سرخان– پل‌خمری» تبادل نظر کردند.   

پیشتر «علیشیر سلطان‌اف» رئیس شرکت ملی «اوزبک.نفت.گاز» اعلام کرد که این شرکت امکانات ساخت خط لوله گاز «ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند» را بررسی خواهد کرد.  

اکتشافات زمین شناسی در شمال افغانستان را قبلا وزارت امور معدن و صنعت افغانستان انجام داده است که در نتیجه آن معادن نفت خیز و گازخیز «قره قوم» و «افغانستان- تاجیکستان» و همچنین «تیرپول» کشف شدند.

در سال 2006 میلادی مؤسسه زمین شناسی آمریکا (USGS)  و مؤسسه زمین شناسی افغانستان (AGS)  با هم ذخایر نفت و گاز در مناطق شمالی افغانستان را معادل یک میلیارد و 600 میلیون بشکه نفت، 450 میلیارد متر مکعب گاز (USGS FS-3031) برآورد کردند.

در حال حاضر بخش عمده نفت غیر اکتشافی در معدن «افغانستان- تاجیکستان» و بخش بزرگ گاز غیر اکتشافی در معدن «آمودریا» قرار دارد.

افغانستان دارای ذخایر مس، طلا، سنگ آهن، کرم، گاز طبیعی، نفت و همچنین سنگ‌های گرانبها است.

انتهای پیام/ح

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *