ترمیم غضروف آسیب دیده با هیدروژل توسط محققان کشور

به گزارش اخبار سازمان صنایع و معادن خراسان رضوی به نقل از روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مانا کاشی محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری این تحقیق با عنوان « طراحی و ساخت داربست رسانای الیگومیرول- کیتوسان برای مهندسی بافت غضروف» با اشاره به آمار بالای مبتلایان به بیماری‌های مفصلی در ایران، گفت: بر این اساس مهندسی بافت غضروف حائز اهمیت است؛ چراکه در مهندسی‌ بافت غضروف، به مفصل آسیب دیده کمک می‌شود تا خود را ترمیم کند و بهبود یابد.
وی با اشاره به مطالعات انجام شده در زمینه افزود: در این تحقیقات هیدروژل‌های قابل تزریق استفاده شده است که مزایای فراوانی دارد.
کاشی مهمترین ویژگی این هیدروژل‌ها را غیرتهاجمی بودن آنها ذکر کرد و ادامه داد: با تزریق این هیدروژل‌ها به مفصل، می‌توان اطمینان پیدا کرد که غضروف مفصلی بعد از چند ماه، به صورت اولیه باز می‌گردد و مشکل برطرف خواهد شد.
به گفته مجری طرح، برای تسریع فرآیند بهبود از پلیمرهای رسانا استفاده شد تا تحریکات الکتریکی در بافت ایجاد کند و به روند ترمیم سرعت بخشد.
وی با تاکید بر این که هیدروژل ساخته شده کاملا با سلول‌ها سازگاری دارد، یادآور شد: هیدروژل تولید شده قابلیت تزریق با سرنگ را دارد و در مدت یک ماه از بین می‌رود تا جایش با بافت مفصل جایگزین شود ضمن آن که پلیمر رسانا و داربست آن در بدن تجزیه شده از این رو مشکلاتی چون بروز عفونت و پس زدن عضو وجود نخواهد داشت.
کاشی ساخت این هیدروژل را با استفاده از پلیمرهای کیتوسان عنوان کرد و گفت: در این پژوهش سعی شد تا پلیمرهای رسانا با زنجیر‌های کوچکتر ساخته شود که در اصطلاحات شیمی، «الیگومر» گفته می‌شود و در نهایت هیدروژلی بهینه از ترکیب کیتوسان و الیگومر ساخته شد.
این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر بخش پیچیده این تحقیقات را ساخت الیگومر دانست؛ چراکه این ماده علاوه بر کوچک بودن زنجیرهای آن، باید دارای فعالیت الکتریکی مناسبی و سازگار با سلول‌ها باشد.
وی با اشاره به دستاوردهای این مطالعات خاطر نشان کرد: داربست تولید شده در این طرح برای کاربردهای مهندسی پزشکی (مهندسی بافت) به ویژه در حوزه ارتوپدی کاربرد دارد.
کاشی بررسی سلولی، قرار دادن داربست به همراه سلول در مجاورت تحریک‌های الکتریکی و مطالعه رفتار سلول‌های غضروف را از دیگر بخش‌های مطالعات این پروژه عنوان کرد.
وی ساخت آسان و سریع، قابل تزریق بودن، سازگاری سلولی و تخریب پذیری زیستی را از ویژگی‌های هیدروژل تولید شده ذکر و اظهار کرد: تخریب پذیری زیستی الیگومر و عدم ایجاد التهاب‌های ثانویه بعد از تخریب از جمله مزیت‌های رقابتی این طرح در برابر نمونه‌های مشابه خارجی است.
به گفته این محقق، این داربست در غضروف سازی برای بیماران مفصلی و آرتروزی کاربرد دارد.
علمی**2038**
دریافت کننده: درنا محمدیان*انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *