• دسته‌بندی نشده
  • 0

اشتغال‌زایی پتروشیمی‌های ایرانی برای کارگاه‌های ترکیه و چین

پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- رئیس اتحادیه توزیع پلاستیک تهران گفت: براساس آماری که در اختیار داریم، شاید تا سال 94 حدود 10 هزار واحد تولیدی و خدماتی در صنعت پلاستیک سراسر ایران مشغول فعالیت بودند، اما تنها ظرف مدت یک سال گذشته این رقم به نصف کاهش یافته است.

سیدرحیم مقیمی، رئیس اتحادیه توزیع پلاستیک تهران در گفتگو با پارس اظهار داشت:  تنها در یکی از پاساژهای معروف پلاستیک فروشی تهران از ابتدای سال تاکنون بیش از 80 درصد واحدها فروخته شده‌ یا این که تغییر کاربری داده‌اند.

وی افزود: این روند در شهرک‌های صنعتی و کارگاه‌های تولیدی کاملا ملموس است. در صورت ادامه این روند موجی از بیکاری در جامعه ایجاد می‌شود چون تولید پلاستیک و صنعت پلاست قابلیت اشتغالزایی بالا دارد.

وی اضافه کرد: ایران نه‌تنها مواد اولیه در اختیار دارد بلکه بازار هدفی مناسب نیز در اختیار داشت، عراق، کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، افغانستان، سوریه و آسیای میانه بهترین بازارهایی بودند که ایران زمانی از آنها بهره‌مند بود، اما به دلیل مشکلات متعددی که صنعت با آن دست و پنجه نرم می‌کند یک به یک از دست رفت و امروز شاهد واردات پلاستیک رول از ترکیه به ایران هستیم.

رئیس اتحادیه توزیع پلاستیک تهران در مورد پتانسیل های صادراتی صنعت پلاستیک گفت: پتانسیل‌های موجود در صنعت پلاستیک ایران باعث شده بود تا در اوج شکوفایی صنعت یعنی اوایل دهه 90، ماهانه بیش از 2000 تن محصولات پلاستیکی به کشورهای یاد شده صادر کنیم که این روند رو به افزایش بود،‌ اما از اواسط سال 93 روند نزولی به خود گرفت.

مقیمی افزود: مشکلات متعدد باعث شد قدرت رقابت تولیدکنندگان ایرانی در بازارهای هدف کاهش یابد تا جایی که بازارهای شرقی و جنوبی در اختیار چین قرار گرفت و ترکیه هم بازارهای غربی ایران را به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: اکنون صادرات محصولات پلاستیکی ایران 70 درصد کاهش یافته و هیچ تناسبی با پتانسیل‌های موجود داخلی ندارد.

رئیس اتحادیه توزیع پلاستیک تهران با اشاره به گران‌فروشی پتروشیمی‌ها گفت: مشکلات متعددی صنعت پلاستیک ایران را زمینگیر کرده که در رأس آن گران‌فروشی پتروشیمی‌هاست و پس از آن هزینه‌های تولید بالا به علت افزایش قیمت حامل‌های انرژی، مالیات بر ارزش افزوده و بیمه تأمین اجتماعی.

مقیمی افزود: امروز پتروشیمی‌ها افتخار می‌کنند 80 درصد محصولات خودشان را صادر می‌کنند. اعتقاد دارم هنگامی که این ارقام اعلام می‌شود باید افسوس بخوریم، چون خام فروشی می‌کنیم و برای کارگاه‌های ترکیه و چین اشتغالزایی کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: امروز محصولات پلاستیکی ترکیه و چین به وفور در ایران دیده می‌شود در حالی که مواد اولیه اغلب آنها از خاک کشورمان صادر شده است و همه ابراز خرسندی کرده‌ایم. وقتی پتروشیمی‌ها اعلام می‌کنند 80 درصد محصولات خود را صادر کرده‌اند یعنی صنعت پلاستیک ایران تعطیل شده که آنها فقط خام فروشی می‌کنند و بازار داخلی ندارند.

رئیس اتحادیه توزیع پلاستیک تهران تاکید کرد: این دقیقا خلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که ما محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده پایین صادر و به جای آن محصولات ساخته شده با ارزش افزوده بالا از کشورهای دیگر وارد کنیم. این روند بسیاری از صنایع پایین دستی را تحت تأثیر قرار داده که اصلی‌ترین آن کشاورزی است چون پلاستیک در تولید محصولات غذایی سهم قابل توجهی دارد.

مقیمی افزود: کم‌فروشی و گرانفروشی؛ واحدهای تولیدی پلاستیک امروز مواد اولیه کشورهای خارجی را که از هزاران کیلومتر دورتر وارد ایران شده‌اند، کیلویی 500 تومان ارزان‌تر از محصولات پتروشیمی خودمان تهیه می‌کنند.

وی اضافه کرد: اصولا پتروشیمی‌ها محصولات مورد نیاز صنایع پایین دستی را گران‌تر از خارجی‌ها به بازار داخل می‌فروشند یا اینقدر کم در بازار عرضه می‌کنند که روزانه شاهد نوسان قیمتی هستیم و تولیدکنندگان نمی‌توانند دخل و خرج خودشان را تأمین کنند.

رئیس اتحادیه توزیع پلاستیک تهران خاطرنشان ساخت: آیا تاکنون کسی از کارخانه‌های پتروشیمی پرسیده که چرا مبالغ دلاری حاصل از صادراتشان را به داخل ایران انتقال نمی‌دهند؟ آیا تاکنون مسئولان نسبت به این نکته ابراز نگرانی کرده‌اند که چرا سرمایه‌های ملی ایران توسط این شرکت‌ها به خارج صادر می‌شود و برای شکوفایی اقتصادی کشورمان دوباره به بازار تزریق نمی‌شود؟ من اعتقاد دارم، اگر تحقیق و تفحصی در این زمینه صورت پذیرد، نکات جالب توجهی بیان خواهد شد که گره بسیاری از صنایع است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *