استان اصفهان دارای 22 هزار اثر واجد ارزش فرهنگی و تاریخی است

به گزارش اخبار سازمان صنایع و معادن خراسان رضوی به نقل از   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،فریدون الهیاری  امروز در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه اصفهان دارای سابقه فرهنگ و تمدن بالاست، اظهار کرد: این میراث ارزشمند حاصل تلاش، خلاقیت، ابتکار و نبوغ گذشتگان است که ما وظیفه مراقبت از آن‌ها داریم.

وی با بیان اینکه استان اصفهان دارای 22 هزار اثر واجد ارزش فرهنگی و تاریخی است، افزود: از این تعداد بیش از 4 هزار اثر در شهر اصفهان و هزار و 850 اثر در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است؛ 480 اثر ملی ثبت‌شده نیز در شهر اصفهان قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به اینکه بافت‌های فرهنگی و تاریخی استان اصفهان دارای جایگاه ویژه‌ای است، گفت: حدود 80 شهر و 50 روستا در استان اصفهان دارای بافت‌های تاریخی هستند و روستاهایی مثل ابیانه در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

وی خاطرنشان کرد: نیازمند اهتمام و عزم جدی در حفظ میراث فرهنگی هستیم که بخش مهمی از این امر به تعامل میان دستگاه‌ها بستگی دارد که البته شهرداری اصفهان طی سال‌های گذشته در این مسیر گام‌های ارزشمندی برداشته است.

الهیاری اذعان داشت: بخش خصوصی در حفظ میراث فرهنگی بسیار مؤثر است و باید از ظرفیت‌های این بخش استفاده بهتری شود؛ احیای بناهای تاریخی و جذب سرمایه‌های بخش خصوصی در شهر کاشان به خوبی انجام شده و 40 خانه عظیم تاریخی با حضور سرمایه‌گذاران ملی در این شهر در حال بازسازی است.

وی با بیان اینکه خانه‌های قدیمی و تاریخی در استان اصفهان عمدتاً به تأسیسات گردشگری تبدیل می‌شوند، تصریح کرد: امکانات میراث فرهنگی برای حفاظت از آثار تاریخی بسیار محدود است و برای حفاظت از این آثار نیازمند هم‌افزایی و راهکارهایی جدید هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به اینکه بیش از 40 هزار شاغل و 199 رشته صنایع دستی در استان اصفهان فعال است، یادآور شد: رویکرد ما در صنایع دستی رویکردی فرهنگی، هنری و تمدنی است چراکه صنایع دستی میراث گذشتگان و نمادهای تمدنی ایران است.

وی اضافه کرد: رونق تولید صنایع دستی در اقتصاد مقاومتی نقش مهمی دارد چراکه ارزش افزوده زیادی در اقتصاد به وجود آورده و به صادرات غیر نفتی کمک زیادی خواهد کرد؛ کشور چین با وجود تنوع پایین در صنایع دستی دارای 400 میلیون شاغل در حوزه صنایع دستی است، در حالی که در ایران تنوع صنایع دستی بسیار بالاست.

الهیاری عنوان داشت: با اقدامات دیپلماسی در چند سال اخیر معرفی بهتری از جایگاه صنایع دستی ایران صورت گرفته اما باید توجه داشت که بخشی از صنعت گردشگری تابع شرایط ملی و بخش دیگری از آن تابع شرایط منطقه‌ای است؛ ما می‌توانیم از فرصت‌های ملی برای توسعه گردشگری استفاده کنیم تا این صنعت را رونق ببخشیم.

وی با بیان اینکه صنعت گردشگری کشور در 4 سال گذشته 12 درصد رشد داشته است، متذکر شد: این رشد در استان اصفهان به میزان 50 درصد بوده اما با انتظارات و ظرفیت‌های ما فاصله زیادی دارد؛ هنوز آمار مقایسه‌ای گردشگری قابل قبولی در کشور وجود ندارد چراکه این آمار براساس مبانی مختلفی سنجیده می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان ابراز داشت: استان اصفهان پس از خراسان رضوی بیشترین گردشگر خارجی را دارد و آمار گردشگری در این استان براساس تعداد شب‌های اقامت‌ گردشگران خارجی سنجیده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت اقامت استان اصفهان از 10 هزار نفر به بیش از 20 هزار نفر رسیده است، تأکید کرد: این ظرفیت باید تا پایان برنامه ششم توسعه به 80 هزار نفر برسد؛ با توجه به رکود در بخش ساختمان، تعداد قابل ملاحظه‌ای از مجتمع‌های مسکونی در استان اصفهان آمادگی خود برای تبدیل شدن به هتل را اعلام کرده‌اند.

الهیاری ادامه داد: بیش از 334 پروژه گردشگری در استان اصفهان در حال اجراست که از این میان تعداد 90 پروژه مربوط به ساخت هتل‌هاست؛ پیشروی پروژه‌های مرمتی در استان اصفهان طی 3 سال گذشته از اولویت‌های میراث فرهنگی بوده و مرمت‌ آثاری همچون مسجد امام، چهل‌ستون و عالی قاپو بلاوقفه پیش رفته است.

وی در پایان بیان داشت: مرمت ایوان عالی‌قاپو در آینده‌ای نه‌ چندان دور به پایان خواهد رسید و مرمت مسجد امام اصفهان نیز در سال 97 تکمیل خواهد شد.

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *